See Linna on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "Linna",
"name": "en-proper noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "English female given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "English given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"A female given name."
],
"id": "en-Linna-en-name-b1svBRzJ",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
]
}
],
"word": "Linna"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"2": "proper noun",
"3": "genitive",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "",
"9": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "Linna (genitive [please provide], partitive [please provide])",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Linna (genitive [please provide], partitive [please provide])",
"name": "et-proper noun"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Estonian surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a surname"
],
"id": "en-Linna-et-name-v2O7m9sM",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"word": "Linna"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Russian",
"lang_code": "ru",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"roman": "Línna",
"word": "Ли́нна"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "linna",
"3": "",
"4": "castle, fort"
},
"expansion": "linna (“castle, fort”)",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< linna (“castle, fort”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Linna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linna",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Linnaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Linnani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Linnaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Linnasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Linnaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Linnamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Linnaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Linnanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Linnaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Linnansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Linnaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Linna",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Linna",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Linn",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Linna-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlinːɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈlinːɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-inːɑ"
}
],
"word": "Linna"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "Linna",
"name": "en-proper noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"English entries with incorrect language header",
"English female given names",
"English given names",
"English lemmas",
"English proper nouns",
"English uncountable nouns",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"A female given name."
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
]
}
],
"word": "Linna"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"2": "proper noun",
"3": "genitive",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "",
"9": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "Linna (genitive [please provide], partitive [please provide])",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Linna (genitive [please provide], partitive [please provide])",
"name": "et-proper noun"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian lemmas",
"Estonian proper nouns",
"Estonian surnames",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Requests for inflections in Estonian entries"
],
"glosses": [
"a surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"word": "Linna"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Russian",
"lang_code": "ru",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"roman": "Línna",
"word": "Ли́нна"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "linna",
"3": "",
"4": "castle, fort"
},
"expansion": "linna (“castle, fort”)",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< linna (“castle, fort”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Linna",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linna",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Linnaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Linnani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Linnaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Linnasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Linnaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Linnamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Linnaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Linnanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Linnaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Linnansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Linnaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Linnattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Linnoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Linnoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Linna",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Linna",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Linn",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/inːɑ",
"Rhymes:Finnish/inːɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlinːɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈlinːɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-inːɑ"
}
],
"word": "Linna"
}
Download raw JSONL data for Linna meaning in All languages combined (21.1kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Linna",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Linna",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.